Bosu Mix

Bosu antrenmanlarında, topun üzerinde durmak için kasların tümünün eklemlerle uygun pozisyonda tutulması gerekir. Bu sayede vücudunuzun dış güce karşı eklemlerini doğru pozisyonda tutmak için verdiği yanıt direncini arttırmasını sağlayarak günlük hayatınızdaki hareketlerinizi kolaylaştırır.

Bosu topu ile yapılan egzersizler özellikle dengeyi geliştirirken, kullanımına göre, kas güçlenmesini sağlar ve konsantrasyonu arttırır. Kas büyümesi açısından da etkisi düşüktür. 

Dayanıklılık, kuvvet, denge ve istikrar için çalışırken topun alt ve üst bölümüpek çok farklı egzersiz için kullanılabilir.

Orjinal top görüntüsünde olan, yarım küre şeklindeki kısmında yapılan egzersizler ile kardiyo yapmak, alt vücut ve merkez kasların gücünü arttırmak için kullanılır.

Denge merkezi sürekli değişen düz yüzey, gerçekleştirilen egzersizler sırasında ağırlık merkezinin sürekli korunması gerektiğinden bu egzersizler oldukça zordur. Bu yüzden alt beden egzersizlerinin yanı sıra üst beden, şınav, spin, twist gibi egzersizler için de kullanılır.

Bosu topu sabit olmadığından aynı konuma almak için al ve üst bedendeki dengeleyici kaslar yoğun bir şekilde kullanılır.

Bosu antrenmanın zorluk  derecesi kullanılan  yüzeylerin değiştirilmesi ve hareketlerin çeşitlendirilmesi ile sağlanır. Antrenmanın zorluk derecesi ayarlanarak hiç spor yapmamış biri tarafından da  ileri düzey bir sporcu tarafından da katılım gösterilebilir.