Duyurular

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI 21 Şubat 2020 Tarihli Bilim Kurulu Çalışması Referans Alınmıştır.

 

Bulaşıcılık:

Virüs, hasta bireylerden öksürme, hapşırma yoluyla ortaya saçılan damlacıklarla ve hastaların kontamine ettiği yüzeylerden (göz, ağız, burun mukozasına temasla) bulaşabilir. Coronavirüsler genel olarak dış ortam dayanıklılığı olmayan virüslerdir, Ancak bugün için COVID-19’un bulaştırıcılık süresi ve dış ortama dayanma süresi net olarak bilinmemektedir. Eldeki verilere göre ağır seyreden olguların oranının ve fatalite (ölüdürürücülük) hızının çok yüksek olmadığı (yaklaşık %2) şeklinde bir izlenim elde edilmiştir.

 

Temizlik ve Hijyen:

Tüm yüzeyler sulandırılmış çamaşır suyuyla (1:100 normal sulandırma) temizlenmelidir. Banyo ve tuvaletler günde en az 1 kez sulandırılmış çamaşır suyuyla (1:100 normal sulandırma) temizlenmelidir. El hijyenine dikkat edilmelidir, eller sık aralıklar ile temizlenmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalıdır. Sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Antiseptik içeren sabun kullanmaya gerek yoktur,  normal sabun yeterlidir. Öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağızın tek kullanımlık kâğıt mendil ile kapatılması, kâğıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içinin kullanılmasına dikkat edilmesi çevreye hastalık etkenin bulaşmasını azaltmada etkilidir.

KLİMİK (Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği) Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap: "Koronavirüs son günlerde medyada rastladığımız şekilde kulaktan girmez. Çünkü virüs kendi başına uçmaz. Ancak ellerle taşınabilir ya da hasta kişilerin solunum salgılarına 1 metreden fazla yaklaştığınızda göz, burun ve ağız mukozalarından girebilir, o da sadece hasta kişiye 1 metreden fazla yaklaşırsanız.”

 

Üyelerimizin Dikkatine;

Dünyada etkili olan Covid-19 virüsü ile ilgili TC. Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği önlem ve uyarıları dikkate alarak hayata geçirdiğimiz yukarıdaki tedbirlerin yanı sıra, spor salonu havalandırmasının daha yüksek kapasitede çalıştırılması, mümkün olduğu durumlarda kapı ve pencerelerin açık tutulması, musluk, dolap kilidi, dolap içleri, aletlerin tutma yerleri, dumbellar, cardio ekipmanlarının ekranları, tuşları, spor minderleri vs.nin daha sık ve özenli temizlenmesi gibi önlemler almaktayız.

Bunun yanında, üyelerimizin de hassasiyet göstermesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Öncelikle spor yaparken ter havlusu kullanılmasının zorunlu olduğunu hatırlatırız. Bu kurala riayet etmeyen üyelerimizin, GYMSTOP personeli tarafından uyarılacağını bildirir ve tüm üyelerimizin bu konuda desteğini rica ederiz. 

Yüksek ateş, kuru öksürük ve solunum güçlüğü çeken üyelerimizin, derhal Aile Hekimlerine görünmelerini rica eder ve Aile Hekiminden getirdikleri sağlık raporu ile GYMSTOP Üyeliklerini ücretsiz olarak dondurabileceklerini hatırlatırız. Bu belirtileri gösteren üyelerimize, en az 14 gün spora devam etmemeleri, mümkünse evden dışarı çıkmamaları, zorunlu durumlarda ise koruyucu maske takmalarını tavsiye ederiz. Dileyen üyelerimiz, kulüp resepsiyonundan 2 TL karşılığında tek kullanımlık maske ya da ücretsiz olarak lateks eldiven temin edebilir.

Yüksek ateş, kuru öksürük ve solunum güçlüğü gibi hastalık belirtileri gösteren ve son 14 günde yurt dışına çıkış yapmış olan üyelerimizden Aile Hekimlerinden ya da tam teşekküllü bir sağlık kurumundan yeni tarihli bir sağlık raporu ibraz etmeleri istenebilir ve rapor ibraz tarihine kadar üyelikleri, GYMSTOP tarafından, süresi daha sonra kullanılmak üzere ücretsiz olarak askıya alınabilir.

Kulüp girişlerindeki antiseptik el sıvısını, spor giriş ve çıkışında birer kere, 2 elinizi bileğinize kadar ve 20 saniye ovalayarak kullanmanızı önemle rica ederiz.

Covid-19 vb. virüslerle mücadelede bağışıklık sistemimizin güçlü olması çok önemlidir. Dengeli beslenme, bol sıvı tüketimi ve egzersiz bu mücadelenin olmazsa olmazıdır. Üyelerimize en sağlıklı atmosferi sağlamak için bugün her zamankinden daha üstün bir gayret ile çalışıyoruz.

1. Tüm Tesisi, Sertifikalı Bir Kurum ile Anlaşmalı Olarak, Nano Gümüş İyon Teknolojisi ile Dezenfekte Ediyoruz.

2. Tüm Aletleri ve Tüm Yüzeyleri, Soyunma Odası Dolaplarını, Soyunma Odaları, Duşlar ve WC’leri, Dumbbell, Bar, Plaka ve Minderleri, Kısacası Dokunulan Her Şeyi, T.C Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Raporu’na uygun olarak Çamaşır Suyu ile Dezenfekte Ediyoruz.

3. Tesis Giriş ve Çıkışlarında Kullanabilmeniz için T.C Sağlık Bakanlığı Onaylı El ve Cilt Dezenfeksiyonunda Tam Etkili Steriderm Antiseptik Kullanıyoruz.

4. Havalandırma Sistemlerimizi Her An %100 Açık, Isı Geri Kazanım Sistemlerimizi ise Kapalı Tutuyoruz. Yani içerideki hava doğrudan dışarı atılırken, içeriye her saniye temiz hava pompalanıyor.

5. Ateş, Kuru Öksürük, Nefes Darlığı Belirtisi Olan Üyelerimizin Üyeliklerini, Aile Hekimi'nden Getirecekleri Rapor ile 14 Gün Ücretsiz Donduruyoruz.

6. Yurt Dışına Çıkış Yapmış Olan Üyelerimizin Üyeliklerini, Pasaport ya da Uçak Bileti ibrazı ile 14 Gün Ücretsiz Donduruyoruz.

7. Dileyen Üyelerimiz Spor Esnasında Kullanmak için Resepsiyon’dan Tek Kullanımlık Maske ve Eldiven Temin Edebiliyor.

8. Şirket İçi Eğitimler İle Çalışanlarımızı Hijyen Kuralları ve Son Gelişmeler Hakkında Bilgilendiriyoruz.

 

Tüm bunların yanında, üyelerimizin de dikkat etmesi gereken bazı hususlar mevcuttur.

1. Tesis giriş ve çıkışlarındaki antiseptik el sıvısının kullanılması,

2. Spordan önce ve sonra ellerin bol su ve sabun ile yıkanması,

3. Öksürme ve hapşırma sırasında dirseğin iç kısmının kullanılması,

4. Eller ile gözlere, ağıza ve buruna dokunulmaması,

5. Cardio sonrasında terli tişörtün temizi ile değiştirilmesi,

6. Spor yaparken havlu kullanılması, kullanmayanın uyarılması,

7. Spor esnasında, sık aralıklarla ılık su tüketilmesi,

8. Ateş, öksürük, nefes darlığı belirtisi olan üyelerimizin spora gelmemesi,

9. Son 14 günde yurt dışına çıkmış olan üyelerimizin spora gelmemesi,

10. Yalnızca yetkili makamların açıklamalarına itibar edilmesi.

 

GYMSTOP olarak bu süreçte T.C Resmi Makamları'nın yönerge ve kurallarına göre hareket etmekte olup, önümüzde günlerde de aynı şekilde hareket etmeye ve mücadelede payımıza düşen tüm görevleri en üstün gayretle yerine getirmeye devam edeceğiz.